225k views
2 votes
An 8-cup carton of milk costs $2.00. What is the price per pint?

2 Answers

1 vote

Answer:50 cents per pint

Explanation:

8 cups=4 pints 2.00 ÷ 4 = .50

User Jackpap
by
4.8k points
5 votes

Answer:

$0.50 per pint

Explanation:

First, we need to convert cups to pints.

There are 2 cups in 1 pint. We are given 8 cups, which is 4 times 2. So, we multiply 1 pint by 4:

1 * 4 = 4 pints

There are 4 pints in 8 cups.

We also know that 8 cups cost $2, which also means that 4 pints cost $2.

To find the cost per pint, we divide 2 by 4:

2 / 4 = $0.50

Thus, the price is $0.50 per pint.

~ an aesthetics lover

User Robert Tillman
by
6.1k points