27.2k views
1 vote
An aqueous KNO3 solution is made using 75.1 g of KNO3 diluted to a total solution volume of 1.95 L .Calculate the molarity of the solution. (assume a density of 1.05 g/mL for the solution)

Calculate the molality of the solution.
Calculate the mass percent of the solution.

1 Answer

7 votes

Answer:

-
M=0.38M

-
\\ \% m=3.67\%

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, since the molar mass of potassium nitrate is 101.1 g/mol, we can compute the molarity as follows:


M=(75.1g*(1mol)/(101.1g) )/(1.95L) \\\\M=0.38M

Moreover, as the mass percent is computed as:


\% m=(m_(KNO_3))/(m_(solution)) *100\%

Thus, by using the given density of the solution, we obtain:


\% m=(75.1g)/(1.95L*(1000mL)/(1L)*(1.05g)/(1mL) ) *100\%\\\\ \% m=3.67\%

Regards.

User Farley
by
7.5k points