37.1k views
5 votes
The B737-400 aircraft flies an average speed of 400 miles per hour.The expression 400t gives the distance traveled by the aircraft in t hours. Find the distance traveled in 5 hours.

1 Answer

5 votes

Answer:

The distance travelled by the B737-400 aircraft in 5 hours is 2,000 miles

Explanation:

Average speed = 400 miles per hour

Distance = 400t

t= 5

Total distance = 400t at t hours

Total distance when t = 5 hours

Total distance travelled = 400t

= 400 × 5

= 2,000 miles

Total distance travelled = 2,000 miles

The distance travelled by the B737-400 aircraft in 5 hours is 2,000 miles

.

User Tafkadasoh
by
6.7k points