204k views
2 votes
A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?

User Sanae
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.10

Explanation:

2 cups in 1 pint

16 cups= 8 pints

16 cups = 16.80

16.80 divided by 8 = 2.1

User Tenesha
by
7.5k points
3 votes

Answer: 2.10 dollars per pint

===============================================

Work Shown:

1 pint = 2 cups

8 pints = 16 cups (multiply both sides by 8)

We have an 8 pint bottle costing $16.80, so we can say

8 pints = 16.80 dollars

1 pint = 2.10 dollars (divide both sides by 8)

User ThomasC
by
6.5k points