81.3k views
2 votes
A 3 yard roll of waxed paper costs $3.33. what is the price per foot?

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.37 per foot

Explanation:

3 feet=1 yard 3 yards= 9 feet

First Way:

3.33 divided by 9 = 0.37

Second Way:

9x= 3.33

9x÷9. 3.33÷ 9

x= 0.37 per foot

User Hayden
by
8.0k points
2 votes

Answer:

$.37 per foot

Explanation:

1 yd = 3ft

3 yd = 3*3 = 9ft

Take the dollar amount and divide by the number of ft

3.33 / 9

$.37 per foot

User David Votrubec
by
7.9k points

Related questions

asked May 6, 2024 178k views
Agat asked May 6, 2024
by Agat
7.3k points
1 answer
4 votes
178k views
1 answer
3 votes
214k views
asked Jan 12, 2023 120k views
Ademers asked Jan 12, 2023
by Ademers
7.9k points
1 answer
5 votes
120k views