152k views
25 votes
Nelson purchased a 3 pound bunch of bananas for $0.99. At this rate, what

is the price of one pound of bananas? How much would 5 pounds cost? *
A. $0.33 /1.65$
B. $0.30 / $1.60
C. $0.33/$1.33
D. $0.35 / $1.65

User Easycheese
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

A

Explanation:

0.99/3=0.33

0.33*5=1.65

User Fpe
by
5.6k points