7.6k views
1 vote
3.48 gallons of milk is sold for $10.16. If you want to buy 10.83 gallons of milk, how

much will you have to pay?

User Rimes
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$31.62

Explanation:

Assuming the price is proportional to the volume, your price will be ...

price/(10.83 gal) = ($10.16)/(3.48 gal)

price = $10.16(10.83/3.48) ≈ $31.62

You will have to pay $31.62.

User Clement Joseph
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories