174k views
1 vote
A monument is made in the form of a pyramid with a regular pentagon as a base. Each side of the base is 3 m long and has a slant height of 24 m. If the monument is to be covered by a metal, how many square meters of metal is needed to cover the faces of the pyramid?

User Rhlobo
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

180m²

Explanation:

In order to solve this question, we have to find the area of the pyramid with a pentagonal base.

This pyramid has slant height = 24m

Since the base is a pentagon, it means it is 5 sided.

Each side of the base = 3m

The area of the pyramid = 1/2 × 5(side length) × slant height

= 1/2 × 5(3) × 24

= 180m²

Therefore, the square meters of metal needed to cover the faces of the pyramid = 180m²

User David Beavon
by
6.8k points