Answer:
use the distance formula d=v*t
d= distance
v = velocity
t = time = t1 + t2 = 2h +3h = 5 hours (total time given)
At 65 km/h distance (d1) answer:
d1 = (65 km/h)*( 2h) = 130 km
Total Distance:
so d1 + d2 = Dtotal
Dtotal = 130 km + (78 km/h)*3 = 130 km + 234 km = 364 km