Answer:
m = 0.659 ounce
Step-by-step explanation:
It is given that,
The thickness of a Teflon coating is, d = 1 mm
Area of the coating, A = 36 inch²
The density of Teflon, d = 0.805 g/mL
We need to find ounces of Teflon are needed.
Firstly, find the volume of the Teflon needed,
1 inch² = 6.4516 cm²
36 inch² = 232.258 cm²
Density,

V is volume of the Teflon needed, V = Ad
So,

Also, 1 gram = 0.035274 ounce
18.69 gram = 0.659 ounce
So, 0.659 ounces of Teflon are needed.