119k views
2 votes
Automobile repairs and maintenance cost

Jana Padgett $900 last year. She drove 15,900
miles. To the nearest cent, what was her cost
per mile?

1 Answer

4 votes

Answer:

17.67

Explanation:

You find the unit rate. So, 15,900 divided by 900 gives you 17.666666 (repeating). Then round to the nearest cent to get 17.67

User DikobrAz
by
6.6k points