230k views
0 votes
A 10 ounce box of cheerios cost $2.80 ounce box of cheerios cost $5.20. which is cheaper by the ounce.​

1 Answer

3 votes

Answer: 20 ounces box of cheerios is cheaper.

Explanation:

If 10 ounce box of cheerios cost $2.80 and 20 ounce cost $5.20 then to find which is cheaper, you need to find the unit price which is the cost of an ounce.

Divide the money by the amount of ounces.

2.80 / 10 = 0.28 which is 28 cents per ounce.

5.20/20 = 0.26 which is 26 cents per ounce.

So the 20 box of cheerios is cheaper because it is 2 cents less.

User Manuel Glez
by
4.8k points