Answer:
Density = 0.2 g/cm³
Step-by-step explanation:
The density of a substance can be found by using the formula

From the question
mass of cube = 15 g
volume = 75 cm³
Substitute the values into the above formula and solve for the density
That's

Density = 0.2 g/cm³
Hope this helps you