120k views
1 vote
Savvas Texas Algebra II

Topic 1 Performance Task
Topic 1 Performance Task
Filling Balloons
You are planning a surprise birthday party, and you would like to decorate with some
helium-filled balloons. You plan to use two different sizes of balloons. You will need to
purchase balloons and helium based on your party plans. The volume and cost of balloons
and helium tanks are listed below:
• The volume of each small balloon is 300 in."
3
• The volume of each large balloon is 1000 in.'.
• One package of 50 small balloons costs $2.59.
• One package of 24 large balloons costs $1.99.
• One small tank of pressurized helium can fill 20 ft of balloons. It costs $10.49.
You would like to fill at least 30 of each size of balloon for your party, but you would like to
use all of the helium you purchase. In addition, you would like to spend the least money
possible for balloons.
Task Description
Use functions to determine the number of balloons you need and how much your
supplies will cost.

Savvas Texas Algebra II Topic 1 Performance Task Topic 1 Performance Task Filling-example-1
User Hotzen
by
3.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The number of small balloons = 46

The number of large balloons = 159

The number of bottles of helium gas = 5

The total cost of the supplies = $68.97

Explanation:

The volume of each small balloon = 300 in.³

The volume of each large balloon = 1000 in.³

The cost of one package of 50 small balloons = $2.59

The cost of one package of 24 large balloons = $1.99

The volume of one small tank of pressurized helium = 20 ft³

The volume cost of one small tank of pressurized helium = $10.49

By conversion

20 ft³ = 34,560 in.³

The volume of 30 small balloons = 30 × 300 in.³ = 9,000 in.³

The volume of 30 large balloons = 30 × 1000 in.³ = 30,000 in.³

The volume taken by 24 large balloons = 24,000 in.³,

24 large balloons cost = $1.99

The volume taken by 50 small balloons = 15,000 in.³

50 small balloons cost = $2.59

Therefore, we buy more large balloons

We have;

A×300 + B×1000 = C×34,560

Given that all the helium will be used, the volume of helium will be a multiple of 300, therefore, when 5 bottles of helium is used, we have;

A×300 + B×1000 = 5×34,560 = 172,800 in.³

Given that there will be at least 30 of each balloon, gives;

We remove the minimum possible quantity (more than 30) of small balloons from 172,800 in.³ leaving multiples of 1,000s as follows;

Using Excel, the quantities of 36 and 46 small balloons give the same cost

For 46 small balloons

The volume of 46 small balloons = 13,800 in.³

Therefore, 172,800 in.³ - 13,800 in.³ = 159,000 in.³ = The volume of the large balloons

The quantity of the large balloons = 159,000 in.³/(1,000 in.³/balloon) = 159 balloons

Therefore, we have 46 small balloons, and 159 large balloons, with 5 small bottles of helium gas

The number of package of large balloons is 159/24 = 6.625 ≈ 7 packages

The cost of the 7 packages of large balloons = 7 × $1.99 = $13.93

The number of package of small balloons is 46/50= 0.92 ≈ 1 package

The cost of the 1 packages of small balloons = 1 × $2.59 = $2.59

The cost of the five bottles of helium = 5 × $10.49 = $52.45

$68.97

The number of small balloons = 46

The number of large balloons = 159

The number of bottles of helium gas = 5

The total cost of the supplies = $68.97

At the same cost, we can also have;

The number of small balloons = 36

The number of large balloons = 162

The number of bottles of helium gas = 5

The total cost of the supplies = $68.97

Therefore, we can have 36 or 46 small balloons and 162 or 159 large balloons along with 5 bottles of helium gas with a total cost of $13.93 + $2.59 + $52.45 = $68.97.

User Paulet
by
4.3k points