Answer:
30.25 m/s
46.68 m
Step-by-step explanation:
Work Energy theorem states that
W = ½mv2² - ½mv1²
W = ½m(v2² - v1²)
Net work done by the force = -mgd
Net work done = -m * 9.8 * 14.8
Net work done = -145m
Using the work energy theorem
-145m = ½m(v2² - v1²)
-145m = ½ * m(25² - v1²)
-290m = 625m - v1²m
v1² = 625 + 290
v1² = 915
v1 = √915 = 30.25 m/s
B
-mgd = ½m(v2² - v1²), where v2 = 0, so
-mgd = ½mv1²
Making d the subject of the formula, we have
d = -½mv1²/mg
d = v1²/2g
d = 915/ 2 * 9.8
d = 915 / 19.6
d = 46.68 m