132k views
25 votes
It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent?

User Beyerz
by
6.0k points

1 Answer

8 votes

Answer:

0.07$

Explanation:

so

3 divided by 45

$0.07

User Edbras
by
5.6k points