Answer:
a) v = - 4.4168 m / s , b) V = 0
Step-by-step explanation:
The average speed is the variation of the displacement in time used.
v = Δx /Δt = (x₂-x₁) / (t₂-t₁)
let's apply this equation to our case
Let's reduce the magnitudes of the system Yes
Δx = 5150 km (1000 m / 1km) = 5.15 106 m
Δt = 13.5 day (86,400 s / 1 day) = 1,166 10 6 s
a) return trip
the vector is negative because it points long towards the center of the system
v = - 5.15 106 / 1.166 106
v = - 4.4168 m / s
the negative sign indicates that he is coming back, to the lair
b) In a complete trip the distance is zero, because it is a vector, consequently the mean fickleness is also zero
V(j_ = 0