128k views
4 votes
A 16 -ounce bottle of Spring Water is $1.76 . A 20 -ounce bottle of Fresh Water is $2.40 . Which statement about the unit prices is true?

1 Answer

3 votes

Answer:

The difference in unit price is $0.01/ounce

Explanation:

A 16 -ounce bottle of Spring Water = $1.76

A 20 -ounce bottle of Fresh Water = $2.40

For the spring water, the unit price = 1.76/16 = $0.11/ounce

For the fresh water, the unit price = 2.4/20 $0.12/ounce

The difference in unit price is $0.01/ounce

User Hyperfocus
by
6.5k points