65.2k views
1 vote
Consider the following reaction

2 N2 (g) + O2 (g) —-> 2 N2O (g) FinalH = + 163.2 kJ/mol


b) How much heat is required to produce 25.0 g of N2O by this reaction? Show all calculations.

User Melkisadek
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

92.72 kJ

Step-by-step explanation:

2 N₂ (g) + O₂ (g) —-> 2 N₂O

According to question , one mole of N₂O requires 163.2 kJ of heat

Molecular weight of N₂O = 44 gm

25 g N₂O = 25 / 44 mole

25 / 44 mole will require 163.2 x 25 / 44 kJ

= 92.72 kJ

User Augre
by
7.0k points