215k views
0 votes
5:30PM

You run to the store on your way home from school. You want to buy some Doritos. Should you buy
the regular size bag or the party size bag? Calculate the unit price for each size and determine which
one is the better buy.
15 oz. Party Size Doritos $3.98
9.75 oz. Doritos $2.98
The Unit Price is just a Ratio with a denominator of 1. Your textbook has information about ratios on
pgs. 305-307

User Piroot
by
5.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The regular size bag of doritos is a better deal, I believe. Hope this helps!

Explanation:

User Anindis
by
6.1k points