59.9k views
20 votes
3. Mr. Perrins’s class sold packs of peanut butter cookies for $2.40 each and Mr. Woods’s class sold bottles of milk for $1.25 each. Together, the classes sold 77 items and earned $136.50 for their school.

(a) Write and solve a system of equations that model the problem. Show all your work.
(b) Which class earned less money? Show all of your work.
(c) How much less money did that class earn? Show all of your work.

1 Answer

4 votes

Answer:

I am so sorry. I could only help for (a), model! The questions are not specific enough! SORRY!!!!

3. Mr. Perrins’s class sold packs of peanut butter cookies for $2.40 each and Mr. Woods-example-1
User Hermann Klecker
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories