95.7k views
1 vote
Jack bought 4 bagels for $3.00. How many bagels can he buy for $4.50?​

2 Answers

1 vote

Answer:

6 bagles

Explanation:

$3.00 - 4 bagles

÷2 ÷2

$1.50 - 2 bagles

×3 ×3

$4.5 - 6 bagles

User Brian Leahy
by
4.7k points
3 votes
6 bagels hope this helps!
User Smoothdvd
by
5.3k points