175k views
3 votes
Jessie leaves home at 7:30 am and rides his bike to school at a speed of 9 miles per hour. If his school is 3 miles from his house, what time will he get to school?

2 Answers

2 votes

Explanation:

d =r*t

d=3 mi

r =9 mi/hr

3=9t

t=1/3 hr

Convert hour to min

t=20 min added to 7:30

The time will he get to school is 7:50 AM

User Husni
by
7.0k points
2 votes
I thinner he will get there at 7:50
User Sungah
by
7.7k points