119k views
2 votes
A block of aluminum occupies a volume of 0.015 L and has a mass of 40.5 g. What is its density

1 Answer

4 votes

Answer:

Density = 2700 g/L

Step-by-step explanation:

Density of a substance can be found by using the formula


Density = (mass)/(volume)

From the question

volume = 0.015 L

mass = 40.5 g

Substitute the values into the above formula and solve for the Density

That's


Density = (40.5)/(0.015)

We have the final answer as

Density = 2700 g/L

Hope this helps you

User Shane Jones
by
6.4k points