131k views
2 votes
Ivan and jeff buy a package of 8 pen for 4.00. ivan want 5 of the pen. how many should ivan pay?

User Bushdiver
by
4.6k points

2 Answers

1 vote

Answer:

4.00

Explanation:

User Alim Ul Gias
by
4.7k points
5 votes

Answer:

$2.50

Explanation:

Let's set up a proportion using the following setup.

price / pens = price / pens

We know that it costs $4.00 for 8 pens.

$4.00 / 8 pens = price / pens

We don't know how much it costs for 5 pens. Therefore, we can say it costs $x for 5 pens.

$4.00 / 8 pens = $x / 5 pens

4/8=x/5

We want to solve for x (the cost for 5 pens). Therefore, we must get x by itself on one side of the equation. x is being divided by 5. The inverse of division is multiplication, so multiply both sides of the equation by 5.

5*(4/8)=(x/5)*5

5*(4/8)=x

5*0.5=x

2.5=x

x= $2.50

Ivan should pay $2.50 for 5 pens.

User Cogman
by
5.3k points