64.1k views
1 vote
A pack of paper costs $3.75, including tax. Mr. Cooper wants to purchase packs of paper for his class and has a $20 budget. Write an inequality to solve for the number of packs of paper Mr. Cooper can purchase.

1 Answer

5 votes

Answer:

($3.75)n ≤ $20

Explanation:

Represent this number by n. Then the total purchase price can be represented by ($3.75)n ≤ $20, which is appropriate because Cooper can't spend more than $20.

The desired inequality is ($3.75)n ≤ $20. If a solution is desired, divide both sides by $3/75):

$20

n ≤ ______ = 5 1/3.

$3.75

Cooper can purchase up to 5 whole packs of paper and have a bit of money left over.

User Max Worg
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories