184k views
3 votes
You wish to watch TV at exactly 85 dB and no louder to avoid long term damage to your hearing. You record the sound intensity level to be 125 dB from a 1,200 W amplifier. The source is way too loud so you hit the remote and reduce the power to make the new sound intensity level be 107 dB.

1. What is the new power coming from the amplifier?
2. How far away are you from the amplifier now?
3. The sound is still too loud so you decide to cut amplifier power in half. How much farther/closer do you need to move to get down to 85 dB?

User Regan
by
6.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

1) the new power coming from the amplifier is 19.02 W

2) The distance away from the amplifier now is 5.50 m

3) u₁ = 69.24 m

Therefore have to move u₁ - u ( 69.24 - 5.50) = 63.74 farther

Step-by-step explanation:

Lets say that I am at a distance "u" from the TV,

Let I₁ be the corresponding intensity of the sound at my location when sound level is 125dB

SO

S(indB) = 10log (I₁/1₀)

we substitute

125 = 10(I₁/10⁻¹²)

12.5 = log (I₁/10⁻¹²)

10^12.5 = I₁/10^-12

I₁ = 10^12.5 × 10^-12

I₁ = 10^0.5 W/m²

Now I₂ will be intensity of sound when corresponding sound level is 107 dB

107 = 10log(I₂/10⁻²)

10.7 = log(I₂/10⁻¹²)

10^10.7 = I₂ / 10^-12

I₂ = 10^10.7 × 10^-12

I₂ = 10^-1.3 W/m²

Now since we know that

I = P/4πu² ⇒ p = 4πu²I

THEN P₁ = 4πu²I₁ and P₂ =4πu²I₂

Therefore

P₁/P₂ = I₁/I₂

WE substitute

P₂ = P₁(I₂/I₁) = 1200 × ( 10^-1.3 / 10^0.5)

P₂ = 19.02 W

the new power coming from the amplifier is 19.02 W

2)

P₁ = 4πu²I₁

u =√(p₁/4πI₁)

u = √(1200/4π × 10^0.5)

u = 5.50 m

The distance away from the amplifier now is 5.50 m

3)

Let I₃ be the intensity corresponding to required sound level 85 dB

85 = 10log(I₃/10⁻¹²)

8.5 = log (I₃/10⁻¹²)

10^8.5 = I₃ / 10^-12

I₃ = 10^8.5 × 10^-12

I₃ = 10^-3.5 w/m²

Now, I ∝ 1/u²

so I₂/I₃ = u₁²/u²

u₁ = √(I₂/I₃) × u

u₁ = √(10^-1.3 / 10^-3.5) × 5.50

u₁ = 69.24 m

Therefore have to move u₁ - u ( 69.24 - 5.50) = 63.74 farther

User Carl Anderson
by
7.0k points