Answer:
The average velocity of the airplane for this trip is 1684.21 km/h
Step-by-step explanation:
Average velocity is the rate of change of displacement with time. That is,
Average velocity =
= Δx / Δt =

Now we will calculate the time taken by the airplane for the first motion before it encounters a wind.
From,
Velocity =

Time =

Therefore, Time =

Time = 2.1h
This is the time taken before the airplane encounters a wind.
Hence, t1 = 2.1h
Now, For the time taken by the airplane when it encounters a wind
Also from,
Velocity =

Time =

Therefore, Time =

Time = 1.625h
Hence, t2 = 1.625h
Now, to calculate the average velocity
Average velocity =

x1= 2100, x2= 1300, t1= 2.1h and t2= 1.625h
Hence, Average velocity =

Average velocity = 1684.21 km/h