186k views
1 vote
The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 5,750 per day. FSF supplies hot dogs to local restaurants at a steady rate of 270 per day. The cost to prepare the equipment for producing hot dogs is $67. Annual holding costs are 47 cents per hot dog. The factory operates 297 days a year. Find

A) The optimal run size.
B) The number of runs per year.
C) The length (in days) of a run.

User Margareth
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

A) 22812 hotdogs per run

B) 75 runs/yr

C) 4 days in a run

Explanation:

We are given;

Production rate;p = 5750 per day

Steady Usage rate;u = 270 per day

Setup cost of hotdog;S = $67

Annual carrying cost (H) = 47 cents = $0.47 per hot dog

No. of Production days; d = 297 days

A) Let's first find the annual demand given by the formula;

Annual demand;D = pd

D = 5750 × 297

D = 1707750 hot dogs/yr

Now, formula for optimal run size is given by;

Q_o = √[(2DS/H) × (p/(p - u))]

Plugging in the relevant values gives;

Q_o = √[(2 × 1707750 × 67/0.47) × (5750/(5650 - 270))]

Q_o =√520375454.7971209

Q_o = 22812 hotdogs per run

B) formula for Number of runs per year is given as;

No. of Runs = D/Q₀

Thus;

no. of runs = 1707750/22812

no. of runs ≈ 75 runs/yr

C) Length of a run is given by the formula;

Length = Q₀/p

Length = 22812/5750

Length ≈ 4 days in a run

User Starikoff
by
6.8k points