140k views
1 vote
A running back with a mass of 70 kg travels down the field with a velocity of 5.0 ms . Calculate the kinetic energy of the football player.

User VHow
by
7.3k points

1 Answer

2 votes
Kinetic energy=0.5*mass*(velocity²)=0.5*70*5*5=875 J
User Alexander Shkirkov
by
7.4k points