Answer:
b. $5.01
Step-by-step explanation:
practical capacity = 310 x 16 x 250 = 1,240,000 boxes of wine per year
fixed overhead costs = $4,000,000 / 1,240,000 = $3.23 per box of wine
variable manufacturing costs = $1,762,200 / 990,000 = $1.78 per box of wine
total production costs per unit when practical capacity is used = $3.23 + $1.78 = $5.01 per box of wine