170k views
4 votes
A 1.10kg block is attached to a spring with spring constant 18 N/m. While the block is sitting at rest, a student hits it with a hammer and almost instantaneously gives it a speed of 40cm/s .What is the block's speed at the point where x = 0.45 A?

User Rimestad
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The velocity is
v_x = 0.356 \ m/s

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The mass is
m = 1.10 \ kg

The spring constant is
k = 18 \ N/m

The speed is
v = 40 \ cm / s = 0.4 m/s

The position considered is x = 0.45 A

Here A is the amplitude which is mathematically represented as


A = v * \sqrt{(m)/(k) }

=>
A = 0.4 * \sqrt{(1.10)/(18 ) }

=>
A = 0.0989 \ m

So
x = 0.45 * 0.0989

=>
x = 0.045 \ m

Generally the speed at x is mathematically represented as


v_x = \sqrt{ (k)/(m) * [A^2 - x^2 ]}

=>
v_x = \sqrt{ (18)/( 1.10) * [0.0989^2 - 0.045^2 ]}

=>
v_x = 0.356 \ m/s

User Nick Wargnier
by
6.0k points