Answer:
Interest = $5,834.67
Step-by-step explanation:
In November 1, the note bears 12 month = 7%
From November 1 to December 31 = 2 month
Hence for 2 month Interest = 2 * 7/12(%) = 1.1667%
Thus, interest = $500,100 * 1.1667%
Interest = 5834.6667
Interest = $5,834.67 approximately.