118k views
1 vote
A laser beam is incident on two slits with a separation of 0.210 mm, and a screen is placed 5.05 m from the slits. If the bright interference fringes on the screen are separated by 1.59 cm, what is the wavelength of the laser light?

User KamalaH
by
6.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

0.66*10^-6m

Step-by-step explanation:

We know that the bright fringes are placed on the screen as follows

Ym= m*(lambda xL/d)

But we are given

L= 5.05

Deta Y= 1.59

d = 0.21

1.59* 10^-2m= lambda * 5.05m/2.1*10^-4m

So lambda=

1.59* 10^-2m x 2.1*10^-4m/ 5.05m

= 0.66*10^-6m

User Kam
by
7.3k points