189k views
2 votes
A 0.010 M aqueous solution of a weak acid HA has a pH of 4.0. What is the degree of ionization of HA in the solution

User Sandris
by
6.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:


\alpha =0.0009995

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, given the pH of the weak acid HA, we can obtain the concentration of hydrogen in the solution as shown below:


pH=-log([H^+]})


[H^+]=10^(-pH)=10^(-4.0)=1x10^(-4)M

In such a way, the degree of ionization (
\alpha) is computed as:


Ka=(\alpha ^2C_0)/(1-\alpha)

Whereas
C_0 is 0.010 M and the acid dissociation constant is:


Ka=((1x10^(-4))^2)/(1-1x10^(-4))=1x10^(-4)

Thus, solving for
\alpha, we obtain:


\alpha =0.0009995

Regards.

User Imakeitpretty
by
7.2k points