16.0k views
1 vote
Zara filled up her car with 15 gallons of gas. If Zara paid $33.00, what was the price per gallon of gas?

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.20 per gallon.

Explanation:

That is 33/15 = $2.20 per gallon.

User ByulTaeng
by
4.8k points
2 votes

Answer:

Explanation:

Price per gallon = Total price of 15 gallons ÷ 15 gallons

= 33 ÷ 15

= $ 2.20

User Arslan Kaleem
by
5.2k points