Answer:
$14
Explanation:
Marissa has a Master's degree and earns annual salary of $80,400.
She works 40 hours per week for 48 weeks per year.
Her sister has a Bachelor's degree and earns an average of $58,000 per year.
She works 40 hours per week for 52 weeks per years.
Marissa works for a total of 40 × 48 = 1920 hours a year.
Her hourly wage =
= $42 (rounded up to nearest dollar).
Her sister works for a total of 40 × 52 = 2080 hours
Her hourly wage =
= $28 (rounded up to nearest dollar)
So Marissa's hourly wage is $42 - $28 = $14 more than her sister's hourly wage.