107k views
1 vote
10. Working in the laboratory, a student finds the density of a piece of pure aluminum to be 2.850 g/cm3. The accepted value for the density of aluminum is 2.699 g/cm3. What is the student's percent error? ​

2 Answers

3 votes
Put 2.85g and 2.69g in an open bracket over 2.69g. Multiply the answer by 100 to receive a percentage error of 5.95%.
10. Working in the laboratory, a student finds the density of a piece of pure aluminum-example-1
User Christian Oudard
by
7.4k points
6 votes

Answer: 5.6%

Explanation:

Actual Value observed=2.850 g/cm3

Expected value=2.699 g/cm3

Error =Actual value - expected value

= 2.850-2.699

Error = 0.151

Error percent =
(Error)/(Expected Value) 100%%

=
(0.151)/(2.699) *100\\0.056*100\\5.6

The student's percent error ​is 5.6%

User Nitrous
by
7.2k points