218k views
0 votes
A man buys a certain number of Litchies at 20 per rupee and equal number at 30 per rupee. He

oranges at 90 paisa each. If he plans to make a profit of
of the oranges ?
b)
mixed them and sold them at 25 per rupee. Find his gain or loss percent.
150/
If he sold it for Rs 81 less, his loss would have been​

User SpitFire
by
5.5k points

1 Answer

7 votes

Full question :

A man buys a certain number of oranges at 20 for Rs. 60 and an equal number at 30 for Rs. 60. He mixes them and sells them at 25 for Rs. 60. What is the gain or loss percent?

Answer:

4% loss(percentage loss on cost price)

Explanation:

we will be employing algebra in solving this problem :

20 oranges at 60 Rs=60Rs/20 per orange=3Rs per orange

Say x oranges bought at 3Rs per orange=3Rsx

Equal number of oranges at 30 oranges for 60 Rs=60Rs/30 per orange=2Rs per orange

Say x oranges bought at 3Rs per orange=2Rsx

Total Cost Price = 3Rsx + 2Rsx = 5Rsx

He then sells all oranges at 25 for 60 Rs

Therefore price per orange=60/25=12/5Rs

since he sold x+x oranges(from the above calculations)

Total selling price=total oranges *12/5Rs=2x oranges*12/5Rs=24x/5Rs

Profit or loss=24x/5-5x=-x/5

therefore we have a loss =-x/5

Percentage of loss(on cost price)

=x/5÷5x∗100=

=1/25∗100=4%

User Bani Uppal
by
5.9k points