2.2k views
0 votes
In 2020, a customer buys 1 GE 10%, $1,000 par debenture, M '35, at 115. The interest payment dates are Jan 1st and Jul 1st. The bond is first callable in 2030 at 102. The yield to call on the bond is

User Beigel
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

8.02%

Step-by-step explanation:

the yield to call = {coupon + [(call price - market price)/n]} / [(call price + market price)/2]

  • coupon = $50
  • call price = $1,020
  • market price = $1,150
  • n = 10 x 2 = 20

YTC = {50 + [(1,020 - 1,150)/20]} / [(1,020 + 1,150)/2]

YTC = 43.50 / 1,085 = 4.01% x 2 (annual interest) = 8.02%

User Ferd Tomale
by
6.6k points