106k views
3 votes
The average annual return over the period​ 1886-2006 for stocks that comprise the​ S&P 500 is 8​%, and the standard deviation of returns is 20​%. Based on these numbers what is a​ 95% confidence interval for 2007​ returns?

User Vak
by
6.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The confidence interval for 2007​ returns are 32%, 48 %

Step-by-step explanation:

As per 9% rule

Range = mean +/- 2*Standard deviation

Range = 8 +/- 2*20

Range = 8-40 to 8+40

Range = -32 to 48

User Kaushik Ghosh
by
7.9k points