95.7k views
2 votes
An 8-pack of beaded necklaces costs $7.60. What is the unit price?

User Prasanth
by
7.9k points

1 Answer

0 votes

Answer:

The unit price is $0.95 per pack.

Explanation:

To find the unit price, we must find the price per pack of beaded necklaces. To do this, we should divide the total price ($7.60) by the number of items in the package (8).

$7.60/8 = $0.95

Therefore, the answer is that the unit price is $0.95.

Hope this helps!

User Underwood
by
7.9k points