187k views
0 votes
in training for a swim meet Logan swim 750 meters in 1/3 of an hour his swimming partner Milo swam 2/3 of Logan's distance in 1/4 of an hour.Compare mila's and logan's swimming speeds.​

User Guadalupe
by
8.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

speed of Logan is 37.5 m/minutes

speed of Milo is 33.33 meters per minutes

Speed of Logan is greater than speed of Milo

difference in speed = 37.5 - 33.33 = 4.17 meters per minutes

Explanation:

we will calculate speed in meters per minutes

we know 1 hour = 60 minutes and

1 minutes = 60 seconds

speed = distance/time

____________________________________

For Logan

distance = 750 meters

time = 1/3 of hour = 1/3 *60 minutes = 20 minutes

speed = 750/20 = 37.5 meters per minute

__________________________________________________

For milo

distance = 2/3 of Logan's distance = 2/3 * 750 meters = 500 meters

time = 1/4 of hour = 1/4 *60 minutes =15 minutes

speed = 500/15 = 33.33 meters per minute

Thus, speed of Logan is 37.5 m/minutes

speed of Milo is 33.33 meters per minutes

Speed of Logan is greater than speed of Milo

difference in speed = 37.5 - 33.33 = 4.17 meters per minutes

User Ritesh Prajapati
by
6.8k points