103k views
0 votes
In a ballistics test, a 24 g bullet traveling horizontally at 1200 m/s goes through a 31-cm-thick 320 kg stationary target and emerges with a speed of 910 m/s. The target is free to slide on a smooth horizontal surface. What is the targetâs speed just after the bullet emerges?

User Govind
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The velocity is
v_t = 0.02175 \ m/s

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The mass of the bullet is
m_b = 0.024 \ kg

The initial speed of the bullet is
u_b = 1200 \ m/s

The mass of the target is
m_t = 320 \ kg

The initial velocity of target is
u_t = 0 \ m/s

The final velocity of the bullet is is
v_b = 910 \ m/s

Generally according to the law of momentum conservation we have that


m_b * u_b + m_t * u_t = m_b * v_b + m_t * v_t

=>
0.024 * 1200 + 320 * 0 = 0.024 * 910 + 320 * v_t

=>
v_t = 0.02175 \ m/s

User NotGeek
by
6.7k points