Answer: Each hamburger cost $3.50
Explanation:
He spent $13 in total and bought one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers but we don't know the price of one hamburger so we could represent it by the equation,
2.50 + 3h = 13 Now solve for x
-2.50 2.50
3h = 10.50
h = 3.50
Check:
2.50 + 3(3.50) = 13
2.50 + 10.50 = 13
13= 13