Answer:
$ 3051
Explanation:
Original cost = $ 1000
Marked up Price = Original cost + 170% of 1000
= 1000 + 1.7 * 1000
= 1000 + 1700
= $ 2700
Sales tax = 13% of 2700
= 0.13 * 2700
= 351
Total cost paid by Bernie = 2700 + 351 = $ 3051
7.8m questions
10.5m answers