194k views
2 votes
Steel balls 10 mm in diameter are annealed by heating to 1150 k and then slowly cooling to 450 k in an air environment for which T, = 325K and h = 25 W/m2-K. Assuming the properties of the steel to be k = 40 W/m-K, rho = 7800 kg/m3, and c = 600 J/kg-K, estimate the time required for the cooling process.

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

Given that:

ρ = 800 kg/m3, c = 600 J/kg-K, k = 40 W/m-K, Initial temperature = Ti = 1150,

Environment temperature = T = 450 K, Final temperature = T∞ = 325 K

Diameter = 10 mm = 0.01 m, A = 6

The estimated time for cooling process (t) is given as:


t=(\rho dc)/(hA) ln(T_i-T_\infty)/(T-T_infty)=(7800*0.01*600)/(25*6) ln(1150-325)/(450-325)\\ \\t=589\ s\\t=0.1635\ h

The estimated cooling time is 589 s

User V K
by
7.5k points