Answer:
The initial speed of the block is 1.09 m/s
Step-by-step explanation:
Given;
mass of block, m = 1.7 kg
force constant of the spring, k = 955 N/m
compression of the spring, x = 4.6 cm = 0.046 m
From principle of conservation of energy
kinetic energy of the block = elastic potential energy of the spring
¹/₂mv² = ¹/₂kx²
mv² = kx²

where;
v is the initial speed of the block
x is the compression of the spring

Therefore, the initial speed of the block is 1.09 m/s