177k views
5 votes
A vehicle moving with a uniform a acceleration of 2m/s and has a velocity of 4m/s at a certain time .

what is will its velocity be
a: 1s later
b: 5s later.


1 Answer

5 votes

Answer:

1 second later the vehicle's velocity will be:


v(1)= 6\,\,(m)/(s) \\

5 seconds later the vehicle's velocity will be:


v(5)=14\,\,(m)/(s)

Step-by-step explanation:

Recall the formula for the velocity of an object under constant accelerated motion (with acceleration "
a"):


v(t)=v_0+a\,t

Therefore, in this case
v_0=4\,\,(m)/(s) and
a=2\,\,(m)/(s^2)

so we can estimate the velocity of the vehicle at different times just by replacing the requested "t" in the expression:


v(t)=v_0+a\,t\\v(t)=4+2\,\,t\\v(1)=4+2\,(1) = 6\,\,(m)/(s) \\v(5)=4+2\,(5)=14\,\,(m)/(s)

User Wilq
by
7.4k points