Answer:
≈ Rs. 16.57
Explanation:
Given:
- Number of eggs bought = 100
- Cost price = Rs. 1280
- Profit required = 10%
- Selling price = ?
Solution
Money should be made to get 10% profit:
- 1280+10% = 1280*1.1= Rs. 1408
Eggs left for sale:
Selling price:
- 1408/85 ≈ Rs. 16.57 per egg